• Взяти до себе:

 • Партнери

 • « | Головна | »

  Датчик диму з радіоінтерфейсом

  Автор: admin | February 6, 2010

  В цій статті описаний датчик диму з радіо інтерфейсом на основі елементної бази фірми Motorola.

  Термін роботи датчика диму при живленні від стандартної батареї 9-вольта місткістю 400 мА-год складає не менш одного року. Радіоінтерфейс може використовувати два дозволених частотних діапазону: 434 або 315 Мгц.
  Доступні наступні типи модуляції: FSK (Frequency Shift Keying – частотна маніпуляція щодо несучої) і OOK (On/Off Keying – амплітудна модуляція), які апаратно задаються в датчику диму.
  Вихідна потужність радіопередавача у датчику диму апаратно регулюється у межах від -20 до 10 дБм, чутливість приймального модуля складає -105 дБм.
  Швидкість передачі інформації вибирається програмно на етапі завдання ідентифікатора і номеру датчика, і варіюється у межах від 1.11 кбіт/с.

  Для забезпечення вільних тимчасових інтервалів у ефірі і запобігання колізіям при передачі даних в системі застосовано тимчасове розділення.

  На малюнку приведена блок схема датчика диму з радіоінтерфейсом.

  Блок схема датчика диму з радіоінтерфейсом

  Блок схема датчика диму з радіоінтерфейсом

  Апаратні засоби датчика можна розділити на три функціональних блоки.

  Основним елементом блоку датчика диму є інтегральна схема датчика диму MC145010/12 компанії Motorola. Мікросхема використовує ефект оптичного розсіяння світлового потоку продуктами горіння при певній концентрації частинок усередині димової камери.

  Крім опитування димової камери на наявність диму, мікросхема здійснює моніторинг напруги живлення і відстежує зміну чутливості димової камери.
  Локальна індикація режимів роботи здійснюється вбудованою звуковою сигналізацією і світлодіодом.

  Схема тестування дозволяє перевіряти працездатність датчика за допомогою натиснення і утримання кнопки, виведеної на його корпус
  що імітує задимлення камери.

  Живлення мікросхеми власне датчика диму і його периферії здійснюється від 9-В батареї, у той час як блок інтерфейсу працює при живленні +2,5 В. Для сполучення функціональних блоків датчика задіяна схема перетворення рівнів напруги.

  Як основний елемент радіоінтерфейсу використовується мікроконтролер (МК ) MC68HC908RF2 з інтегрованим у корпус радіопередавачем. Функції МК – обробка сигналів про наявність задимлення в камері про зниження напруги живлення і зміні чутливості
  камери, що поступають з виходів мікросхеми датчика диму і обслуговування протоколу передачі даних по радіоканалу.

  Програмно здійснюються:

  – захист від помилкових інформаційних сигналів, що поступають з мікросхеми датчика диму;
  – тимчасове розділення (з індивідуальними затримками) між сеансами зв’язку, залежними від номера датчика, що гарантує відсутність інтерференції з іншими датчиками системи і вирівнювання термінів служби батарей датчиків при роботі у черговому режимі;
  – виключення одночасної передачі інформації про задимлення
  при виявленні пожежі відразу декількома датчиками системи;
  – перешкодостійке кодування передавальної інформації;
  – енергозберігаючі алгоритми і функції.

  Датчик диму працює в трьох режимах.

  Черговий режим припускає мінімальне енергоспоживання.
  Кожні 8 секунд датчик опитує димову камеру на наявність локального задимлення; кожні 32 секунди перевіряються рівень напруги живлення і чутливість камери і здійснюється локальна і віддалена індикація стану. Локальна індикація проводиться одноразовим включенням світлодіода кожні 32 сек.

  У міру розряду батареї, при зниженні напруги нижче порогу у 7±0,5 В, датчик починає видавати короткочасний звуковий сигнал «РОЗРЯД БАТАРЕЇ» одночасно з включенням светодіодного індикатора кожні 32 з. Це відбувається в перебіг мінімум одного тижня.

  У час експлуатації датчика можливе зниження чутливості димової камери. При зменшенні чутливості, а також при несправностях електронної схеми, датчик видає кожні 32 з короткочасний звуковий сигнал «НЕСПРАВНІСТЬ», не співпадаючий по часу з включенням оптичного індикатора, також протягом одного тижня.

  Віддалена індикація зводиться до передачі інформації про стан датчика через радіо інтерфейс не меншого 4 разів на годину.

  Режими зниження рівня напруги і чутливості камери не є критичними і не вимагають миттєвої активізації радіопередачі і, отже, дана інформація передається в приймальний-контрольний модуль при кожному штатному сеансі зв’язку.

  При виявленні локального задимлення датчик переходить в режим
  «ПОЖЕЖА», включає переривистий звуковий сигнал «ТРИВОГА» одночасно з включенням оптичного індикатора не рідше за один раз в секунду.

  Опитування димової камери проводиться кожні 8 секунд. Інформація про полягання датчика в режимі «ПОЖЕЖА» передається віддаленому приймальному модулю не рідше за один раз за 90 сек. Датчик знаходиться в даному режимі до тих пір, поки в камері є задимлення.

  При активації схеми перевірки працездатності датчика відбувається імітація режиму локального задимлення на час натиснення кнопки на корпусі датчика. Отже, опис роботи датчика в режимі «ПОЖЕЖА» застосовано і в даному випадку.

  Використання батареї в якості автономного джерела живлення дозволило відмовитися від проводів, але поставило завдання забезпечення терміну роботи датчика від однієї батареї на проміжку часу мінімум 1 року. Рішення даної проблеми здійснюється на апаратному і програмному рівнях.

  По-перше основна вимога до апаратної частини датчика – мінімальне
  споживання електроенергії всіма частинами схеми в неактивному режимі.

  По-друге, мінімізація споживання під час активної фази роботи окремих частин датчика.

  По-третє скорочення тривалості активних фаз кожного елементу датчика.

  По-четверте апаратна і програмна реалізації «сплячого» і активного
  режимів.

  По-п’яте, що повністю відключаються модуль радіопередавача і
  схема підсилення.
  В результаті, вдалося добитися зниження 30 мкА струму, споживаного датчиком в черговому режимі, при номінальній напрузі живлення.

  Використання мікроконтролера визначає наявність інтерфейсу програмування і відладки. З цією метою було розроблено два варіанти програмування, що зажадали як додаткової схемотехніки безпосередньо у датчику диму, так і окремих апаратних засобів. Перший варіант визначає використання плати інтерфейсу MON08 і припускає наявність комп’ютера і певних навиків програмування мікроконтролерів. Варіант зручний в процесі виробництва і вихідного контролю датчиків диму але при наладці системи на об’єкті його реалізація скрутна.

  Другий варіант для програмування датчика диму припускає використовувати сам приймально-контрольний модуль, основними функціями якого є:

  В статті використані матеріали журналу «Электронные компоненты» №9’ 2003

  google.com bobrdobr.ru del.icio.us technorati.com linkstore.ru news2.ru rumarkz.ru memori.ru moemesto.ru

  Теми: Пожежні сигналізації | Нема коментарів »

  Коментарі